Skandal w Kościele w czasach rodzącej się psychiatrii.
Zamurowane okno, brak mebli, strzępki porozrywanej słomy służące za materac, a przede wszystkim naga, wychudzona kobieta z obłędem w oczach - to ujrzeli policjanci po wejściu do jednej z cel w krakowskim klasztorze Karmelitanek Bosych. Barbarę Ubryk przetrzymywano w tym nieogrzewanym, wypełnionym smrodem odchodów pomieszczeniu ponad dwadzieścia lat.
O jej historii dyskutowano w Wiedniu, Paryżu i Nowym Jorku. W Krakowie - gdy prasa ujawniła sprawę - wybuchły zamieszki, tłum powybijał okna w klasztorach, obrzucił zakonników kamieniami, raniąc wiele osób. Na ulicach pojawiło się wojsko. Historia Barbary Ubryk trafiła na wyjątkowo podatny grunt przetaczającej się przez Europę fali antyklerykalizmu. Przetrzymywana przez współsiostry zakonnica dla wielu stała się kolejnym argumentem za koniecznością zlikwidowania zakonów. Tymczasem sama Barbara nie potrzebowała ideologicznych wojen, lecz jedynie troski, jaką chorych umysłowo obdarzono dopiero sto lat później.
Kim była Barbara Ubryk? Co sprawiło, że dwadzieścia lat spędziła w odosobnieniu? Dlaczego pomimo dowodów obciążających przełożone zakonnicy śledztwo w sprawie jej przetrzymywania zostało umorzone? Jak prowadzono dochodzenie w XIX wieku i co wiedziano wtedy o psychiatrii?
UWAGI:
Bibliografia na stronach 295-300. Oznaczenia odpowiedzialności: Natalia Budzyńska.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Królewskie skandale : szokująco prawdziwe opowieści o najnikczemniejszych, najdziwaczniejszych i najbardziej rozwiązłych królach, królowych, carach i cesarzach Tyt. oryg.: "Treasury of royal scandals ".
To najbardziej nietypowa z moich książek. Zawsze chciałem przedstawić historię polskich świąt zupełnie inaczej niż to dotychczas robili historycy czy antropologowie kultury. Oddaję do Państwa rąk tom opowiadający o całym roku polskich świąt - od Pasterki do Pasterki.
Nikt wcześniej nie opisał wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce podczas naszych świąt, a nie zawsze były to wydarzenia chlubne. Uznałem, że warto się tymi odkryciami podzielić z Czytelnikami. Zebrany zestaw faktów może czasem szokować - wiem, bo sam byłem mocno zaskoczony kompletując materiał do książki.
Kto bowiem pamięta, że choinka, tak bardzo Polski symbol świąt Bożego Narodzenia ma luterański rodowód? Albo, że karp na każdym stole, dzisiejszy symbol wieczerzy wigilijnej był pomysłem PRL-owskiego aparatczyka? Zebrałem też opis wydarzeń historycznych, które rozegrały się w święta, a którymi choć nie do końca chcielibyśmy się szczycić, to jednak z naszej historii trudno je wymazać. Nasze piękne, kolorowe, spokojne i rodzinne święta dla niektórych stały się dekoracjami wielkich zbrodni. Zbrodni, które rozegrały się "wśród nocnej ciszy".
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: Sławomir Koper.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Księżniczka Zyta zamordowała swojego narzeczonego z zimną krwią, po czym zamknęła się w łazience, aby wziąć kąpiel. Niezaspokojona nimfomanka czy zdradzana kobieta na skraju załamania nerwowego?
Korzystał Pan z usług mojego ciała, dochowałam tajemnicy przed żoną i ludźmi, a teraz jestem w niedostatku... - Takich listów do zupełnie obcych mężczyzn znudzona milionerka wysłała kilkadziesiąt. Ku jej zdumieniu wkrótce zaczęły do niej spływać pieniądze. Duże pieniądze. Wpadła, gdy szantażowi nie uległ powszechnie szanowany ksiądz kanonik...
Eksluzywny dom schadzek z nastoletnimi dziewczynkami był ulubionym miejscem spotkań poznańskich elit. Nikt nie spodziewał się, że mroczny interes prowadzi skromna matka dwójki dzieci. Najbardziej zaskoczony był oczywiście jej mąż.
Życie arystokracji II Rzeczpospolitej pełne było frazesów o moralności. Rzeczywistość zupełnie inna. Hipokryzja, skandale i najniższe instynkty. A upadłe damy postanowiły z tego skorzystać.
Wielkie miłości, romanse, zazdrości : niezwykli mężczyźni, piękne kobiety i największe skandale w historii Polski "Niezwykli mężczyźni, piękne kobiety i największe skandale w historii Polski "
Czy wiesz, że kochliwy Tadeusz Kościuszko wciąż się zakochiwał, nieszczęśliwie lokując swoje uczucia? Do czego posuwała się żona i muza Jana Matejki, by zmusić go do ulegania jej zadziwiającym zachciankom? Dlaczego w krakowskim klasztorze karmelitanek więziono nieszczęsną Barbarę Ubryk - rzecz, która mogłaby uchodzić za zwyczajną może w średniowieczu, lecz przecież nie w drugiej połowie XIX wieku! Upiorne problemy małżeńskie Henryka Sienkiewicza, głośny, paryski skandal z Marią Skłodowską - Curie w roli głównej i dziwna, a przecież urocza miłość Stanisława Wyspiańskiego do kobiety, którą jego przyjaciele nazywali straszną babą - wszystko to można znaleźć w najnowszej książce Andrzeja Zielińskiego. Szalone uczucia, nikczemne zdrady, skandale i prawdziwa miłość, tak dziwna, że budząca niedowierzanie, które towarzyszyły nam od zawsze, bywają szczególnie interesujące w przypadku ludzi nietuzinkowych. I takimi właśnie osobami zajął się autor w swojej najnowszej książce.
UWAGI:
Na stronie tytułowej i okładce: Prószyński i S-ka. Bibliografia na stronach 226-[231]. Indeks. Oznaczenia odpowiedzialności: Andrzej Zieliński.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
W RODZINACH POTĘŻNYCH DYNASTII EUROPY Z PLUGAWEGO NASIENIA CZĘSTo WYRASTAŁY CZARNE OWCE. Wład Falownik, zwany Drakulą, wbijał wrogów i poddanych na pal. Stosował wymyślne tortury i wymordował kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Ryszard III po śmierci brata, Edwarda, podobno zamordował jego dwóch małych synów, gdyż stali mu na drodze do korony. Iwan IV Groźny, okrutny car Rosji, rządził żelazną ręką, torturował poddanych, zabijał wszystkich (nawet przyjaciół), których podejrzewał o zdradę. Węgierska hrabina Elżbieta Batory, chcąc zachować młodość, kąpała się we krwi dziewic. Paulina Bonaparte swoją rozwiązłością gorszyła wszystkich, nawet swojego brata Napoleona.
Galeria najokrutniejszych, najzuchwalszych i najbardziej lubieżnych postaci na królewskich dworach.
Tam zbrodnia była codziennością, rywalizacja nie znała granic, a żadne oczekiwania nie były zbyt wygórowane.
Jan bez Ziemi (1166 lub 1167-1216) - panował w latach 1199-1216
Wlad Palownik (1431-1476) - hospodar wołoski w latach 1448, 1456-1462, 1476
Jerzy Plantagenet, pierwszy książę Clarence (1449-1478) i Ryszard, książę Gloucester, póżniejszy Ryszard III (1452-1485) - król Anglii w latach 1483-1484
Iwan IV Groźny (1530-1584) - panował w Rosji w latach 1533-1584
Letycja Knollys (1543-1634)
Erzsébet (Elżbieta) Batory "Krwawa Hrabina" 1560-1614
Książę Henryk, książę Cumberland i Strathearn (1745-1790)
Paulina Bonaparte (1780-1825)
Arcyksiążę Rudolf, książę Austrii, Węgier i Czech (1858-1889)
Albert Wiktor, książę Clarence i Avondale (1864-1892)